banner ad

Trav tops CATS noms

May 10, 2019 | By | 1 Reply More

11 nominations for Traverse shows at CATS

The short list of nominations for the 2018/2019 Critics Awards for Theatre in Scotland have been announced with the Traverse involved in over a quarter of the total nominations.

The Critics nominate four productions in each of ten categories, making a total of 40 nominations. This year, these are shared between 17 different productions – of which nine getting nods in just one category.

My Left Right Foot- The Musical (original cast). Pic: Tommy Ga-Ken Wan

Toping the nominations is My Left/Right Foot, The Musical, the Birds of Paradise, NTS co-production which has six, including best production, best music, best technical presentation, best ensemble and two nominations for Robert Softley Gale for both best new play and best direction.

Among the other multiple nominations, Ballyturk from the Tron Theatre received nominations in five categories, Lost at Sea by Morna Young, which is coming to the King’s on May 20, receives four and there are two for The End of Eddy from Untitled projects which premiered at the EIF last year.

The Traverse’s nominations come for Ulster American, which has four nods, Mouthpiece and What Girls Are Made Of which have three each and The Mack, the A Play a Pie and a Pint co-production, for which John Mitchie is nominated in the best male performance category.

Ulster American gets a nod for Best Production with Lucianne McEvoy up for best female performance, Darrell D’Silva for best male performance, and David Ireland for best new play.

Cora Bissett with Simon Donaldson, Susan Bear and Harry Ward in What Girls Are Made Of. Pic: Mihaela Bodlovic

What Girls Are Made Of is also in the Best Production category, with Michael John McCarthy up for best music and Cora Bissett for best female performance.

Nominations for Mouthpiece go to Lorn Macdonald for best male performance, Keiren Hurley for best new play and outgoing Traverse AD Orla O’Lochlin for best director.

Baba Yaga, which was a hit for Imaginate and the Australian Windmill Theatre Company at last year’s Children’s Theatre Festival is nominated in four categories: best music, design, technical presentation and best new play for its devisers, Shona Reppe, Christine Johnston and Rosemary Myers.

The Lyceum has just one nomination, with Jessica Hardwick nominated for her performance of Roxane in Cyrano de Bergerac, the co-production with the Glasgow Citizens and NTS.

1. Cyrano de Bergerac - Brian Ferguson and Jessica Hardwick - Credit Mihaela Bodlovic

Brian Ferguson and Jessica Hardwick in Cyrano de Bergerac. Pic: Mihaela Bodlovic

The critics considered a total 166 eligible new productions made in Scotland over the theatre year May 2018-April 2019. From these they produced a long-list of 57 productions, and this shortlist containing 17 productions.

The ten winners will be announced at a ceremony at the Glasgow Tramway on Sunday 9 June in the afternoon.

The CATS 2018/2019 nominations in full

Best Female Performance, sponsored by STV
Cora Bissett (Cora), What Girls Are Made Of, Traverse Theatre Company and Raw Material in association with Regular Music
Jessica Hardwick (Roxane), Cyrano de Bergerac, National Theatre of Scotland, Citizens Theatre, and Royal Lyceum Theatre Edinburgh
Irene Macdougall (Kate Keller), All My Sons, Dundee Rep Ensemble
Lucianne McEvoy (Ruth Davenport), Ulster American, Traverse Theatre Company

Best Male Performance
Darrell D’Silva
(Jay Conway), Ulster American, Traverse Theatre Company
Lorn Macdonald (Declan), Mouthpiece, Traverse Theatre Company in association with HighTide
John Michie (Fireman), The Mack, A Play, a Pie and a Pint at Òran Mór, presented in association with the Traverse Theatre
Grant O’Rourke (Two), Ballyturk, Tron Theatre Company

Best Ensemble, sponsored by Equity
Ballyturk, Tron Theatre Company
Lost At Sea, Perth Theatre at Horsecross Arts and Morna Young
My Left Right Foot – The Musical, Birds of Paradise and National Theatre of Scotland
Square Go, Francesca Moody Productions in association with SEARED

Best Director, sponsored by the Scottish Drama Training Network
Andy Arnold, Ballyturk, Tron Theatre Company
Ian Brown, Lost at Sea, Perth Theatre at Horsecross Arts and Morna Young
Orla O’Loughlin, Mouthpiece, Traverse Theatre Company in association with HighTide
Robert Softley Gale, My Left Right Foot – The Musical, Birds of Paradise and National Theatre of Scotland

Best Design
Kenneth MacLeod
(designer) and Simon Wilkinson (lighting designer) for The Dark Carnival, Vanishing Point and Citizens Theatre in association with Dundee Rep Ensemble
Shona Reppe (design concept), Ailsa Paterson (design realiser), Selene Cochrane (costume designer and maker) and Chris Edser (animator) for Baba Yaga, Imaginate and Windmill Theatre Company
Michael Taylor (designer) and Mark Doubleday (lighting designer), Kim Beveridge (Video Designer)  and Nick Murray Willis (Animator) for Ballyturk, Tron Theatre Company
Karen Tennent (designer) and Katharine Williams (lighting designer) for Lost At Sea, Perth Theatre at Horsecross Arts and Morna Young

Best Music and Sound
Danny Krass
(sound designer), Ballyturk, Tron Theatre
Michael John McCarthy (musical director), What Girls Are Made Of, Traverse Theatre Company and Raw Material in association with Regular Music
Claire McKenzie (music and lyrics), Scott Gilmour (music and lyrics) and Richard Thomas (additional songs), My Left Right Foot – The Musical, Birds of Paradise and National Theatre of Scotland
Pippa Murphy (composer and sound designer), Lost at Sea, Perth Theatre at Horsecross Arts and Morna Young

Best Technical Presentation, sponsored by BECTU
Baba Yaga, Imaginate and Windmill Theatre Company
The End of Eddy, Untitled Projects and the Unicorn Theatre
Interference, National Theatre of Scotland
My Left Right Foot – The Musical Birds of Paradise and National Theatre of Scotland

Best Production for Children and Young People sponsored by Young Scot
Baba Yaga, Imaginate and Windmill Theatre Company, co-created by Shona Reppe, Christine Johnston and Rosemary Myers
The End of Eddy, Untitled Projects and the Unicorn Theatre
Nests, Frozen Charlotte and Stadium Rock
Stick by Me, Andy Manley, Ian Cameron, and Red Bridge Arts

Best New Play
Kieran Hurley
, Mouthpiece, Traverse Theatre Company in association with HighTide
David Ireland, Ulster American, Traverse Theatre Company
Christine Johnston, Rosemary Myers and Shona Reppe, Baba Yaga, Imaginate and Windmill Theatre Company
Robert Softley Gale, My Left Right Foot – The Musical, Birds of Paradise and National Theatre of Scotland

Best Production
My Left Right Foot – The Musical
, Birds of Paradise and National Theatre of Scotland
Pride and Prejudice* (*Sort of), Tron Theatre Company with Blood of the Young
Ulster American, Traverse Theatre Company
What Girls Are Made Of, Traverse Theatre Company and Raw Material in association with Regular Music.

ENDS

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Sites That Link to this Post

  1. Listings Mon 20 – Sun 26 May 2019 : All Edinburgh Theatre.com | May 20, 2019

Your comments